NA PSIEJ EMERYTURZE

Co nazywam psią emeryturą? Obecny czas w moim życiu, kiedy to wszystkie psy skończyły 9 lat. To taki wiek kiedy pies ma jeszcze sporo chęci do życia „pełną parą” ale ciało zaczyna mu robić niemiłe figle. Po wielogodzinnym spacerze ma trudności ze wstawaniem, więc trzeba te spacery trochę skracać, po szaleństwach z piłką nagle zaczyna kuleć i coraz rzadziej można mu tą piłkę rzucać,  trudność sprawia psu nauka nowych rzeczy. Ze smutkiem żegnam się więc z treningami, egzaminami, sukcesami… . Pozostaje nam ostrożna zabawa, relaksacyjne treningi i radość ze wspólnie spędzonych chwil. Choć jest mi często z  tego powodu bardzo smutno.

Prawie 15 lat byłam członkiem OSP Gdańsk, ratownikiem i przewodnikiem psów ratowniczych w Grupie Poszukiwawczo Ratowniczej w Gdańsku. W 2013 roku podjęłam decyzję o odejściu z grupy. Didi przeszła na zasłużoną emeryturę, może wcześniejszą bo miała dopiero 8 lat, ale niestety dokuczała jej nawracająca kontuzja łapy, co i tak wykluczałoby ją z wielogodzinnych akcji. Nie zdecyduję się na razie na kolejnego szczeniaczka do pracy. Uważam, że każdy pies jest ważny, trzeba mu poświęcić dużo czasu i uwagi. Nie potrafiłabym oddać się tylko nowemu psu zaniedbując pozostałe, także nie uzyskałabym tak wyszkolonego psa jakbym tego oczekiwała. Zwłaszcza, że mój czas jest ograniczony 8 godzinną pracą.

Wiem, że nie kończę mojej przygody z ratownictwem. Służbę zawieszam na czas aktywnej jeszcze starości moich psów.

Kilka lat temu zainteresowałam się tropieniem użytkowym z psami. W trakcie, kiedy Didi była regularnie certyfikowana na gruzach i w terenie, nie było miejsca na dokładanie jej kolejnych zadań w postaci tropienia. Ale kiedy przeszłyśmy na emeryturę zdecydowałam się spróbować. Okazało się, że to sport dla nas!
Mantrailing to pasjonująca dyscyplina. Oczywiście przekwalifikowanie 9 letniej Didi nie jest zadaniem łatwym, ale regularnie ćwiczymy, a efekty są rewelacyjne. Moje doświadczenie w szkoleniu psów ratowniczych jest pomocną podstawą pracy na śladzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>